English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)
fide
banner_tsf
kocaeli-bel
genclikvesporlogo

Olimpiyat Sona Erdi

rusyaa_kapanis2011 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı 23 Ekim - 01 Kasım 2011 tarihleri arasında Kocaeli Kartepe Otel'de gerçekleştirildi. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı yaptığı konuşmada; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin satranca olan ilgi ve desteği karşısında duyduğu mutluluğu vurgulayarak, böyle alakalı ve duyarlı yöneticilerin çoğalmasını arzuladığını belirtti. Olimpiyat'a yıllardır ev sahipliği yapan Türkiye Satranç Federasyonu'nun, önümüzdeki senelerde olimpiyatı en iyi şekilde organize etmeye devam edeceğini yineleyen Yazıcı, tüm sporcuları kutlayarak, teşekkürlerini iletti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Çöpoğlu ise konuşmasında; Türkiye Satranç Federasyonu ile işbirliği yaparak Olimpiyat'a ev sahipliği yapmaktan kıvanç duyduğunu söyledi. Satranç adına yapılacak tüm organizasyonlarda belediye olarak aktif rol almak istediklerinin altını çizen Çöpoğlu tüm sporculara tebriklerini iletti. Plaket takdimlerinin ardından dereceye giren sporcu ve takımlara ödülleri, Dr. Mustafa Çöpoğlu, Ali Nihat Yazıcı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Vekili Tahsin Aktar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Kesen, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Berik ve Ahmet Arda Kılıç, Kağıt Spor Satranç Bölüm Başkanı...

Devamı...

Rusya Şampiyon!

rusya2011 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyat şampiyonu Rusya oldu. Son tura lider giren ve olimpiyata birinci sırada başlayan 2455 Elo ortalamasına sahip Rusya, 10. turda Çek Cumhuriyeti Takımı'nı 3,5-0,5 yenerek şampiyonluğunu ilan etti. Olimpiyatta uzun süre liderliği elinde bulunduran Ermenistan ise son turda Kırgızistan Takımı'na karşı 3,5-0,5 kazandı ve olimpiyatı ikinci sırada bitirdi. Kazakistan'ı 1-3 yenen İran ise 27,5 puanla üçüncü oldu. Son turda Türkiye Beyaz Takımı'nı 4-0 yenen Azerbaycan ise 27,5 puan ile olimpiyatı dördüncü sırada tamamlandı. Olimpiyat'ın ödül töreni saat 19.00'da gerçekleşecek.

Devamı...

Tur 9: Kazakistan 2,5 - 1,5 Ermenistan

web9 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'nda son tura girilmeden şaşırtıcı sonuçlar yaşandı. Birinci masada oynanan Kazakistan - Ermenistan maçı 2,5-1,5 Kazakistan'ın lehine sonuçlandı. İlk masada Alibek Igambergenov - IM Karen Grigoryan ve ikinci masada FM Gabuzyan Hovhannes - Ayan Akhmetov partilerinden puansız ayrılan Ermenistan son iki masadan 1,5 puan alarak sürpriz bir şekilde maçı kaybetti. Liderliği yalnızca bir tur için Rusya'ya teslim eden Ermenistan 25 puan ile tekrar ikinci sıraya geriledi. İkinci masada Malezya ile karşılaşan Rusya ise masadan 3,5 puan ile ayrılarak 26,5 puan ile yeniden birinci sıraya yerleşti. İran-Gürcistan karşılaşması 3,5- 0,5, Azerbaycan-Turkiye Kırmızı mücadelesi ise 2,5-1,5 İran ve Azerbaycan'ın lehine noktalandı. Dokuzuncu turdaki kazançların ardından İran 24,5 puan ile üçüncü, Azerbaycan ise 23,5 puan ile dördüncü sıraya yerleştiler. Olimpiyatın son turu 31 Ekim Pazartesi günü saat 10.00'da oynanacak. Ödül töreni ise 19.00'da gerçekleşecek.

Devamı...

Ermenistan Yeniden Lider

web8_tsfBoş günün ardından bugün oynanan iki turda sıralamalarda değişiklikler yaşandı. Yedinci turun ardından liderliği Ermenistan Takımı'nın elinden alan Rusya, birinci sıranın tadını yalnızca bir tur çıkartabildi. İngiltere'yi 4-0 yenmesinin ardından, ikinci turda liderliği ele geçiren Ermenistan bir turluk aranın ardından yeniden birinci sıraya yerleşti. Rusya Kazakistan ile olan karşılaşmadan 3-1 galip ayrılarak 23 puan ile ikinci sıraya geriledi. Üçüncü masada Hindistan'ı, dördüncü masada ise İsviçre'yi 3-1 yenen İran ve Azerbaycan takımları 21 puanla üçüncü sırayı paylaşıyorlar. Olimpiyatın dokuzuncu turu 30 Ekim Pazar günü saat 16.00'da oynanacak. Son turun foto raporunu İngilizce sayfada bulabilirsiniz.

Devamı...

Azerbaycan 2,5 - 1,5 Ermenistan

tur6webKocaeli Kartepe Green Park Otel'de dört gün önce başlayan Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'nda altı tur geride kaldı. Tura lider giren Ermenistan Takımı, olimpiyata 2361 Elo ortalamasıyla ikinci sırada başlayan Azerbaycan Takımı ile karşılaştı. Birinci masada oynanan GM Nijat Abasov - IM Karen Grigoryan partisi turun heyecanlı ve en çok ilgi gören maçlarındandı. GM Abasov'un 52. hamlede kalite kazanması maçı kazanmasına yetmedi. Ustalar zaman sıkışmasında oynadıkları partiden beraberlikle ayrıldılar. Azerbaycan'ın karşılaşmayı 2,5-1,5 kazanması ikinci turdan bu yana birinci sıradaki yerini koruyan Ermenistan Takımı'nı tahttan indiremedi. Rusya-Gürcistan mücadelesi 2,5-1,5'luk bir skorla Rusya'nın lehine sonuçlandı. İkinci sıradaki yerini muhafaza eden Rusya Takımı, 17 puan ile lider Ermenistan'ın yarım puan gerisinde bulunuyor. Altıncı tur İran Takımı'nın şanslı turlarındandı. Çek Cumhuriyeti'ni 4-0 yenen Iran 16 puana ulaşarak üçüncü sıraya yerleşmeyi başardı. Olimpiyatın yedinci turu 29 Ekim Cumartesi günü saat 10.00'da oynanacak. Altıncı tura ait foto raporumuzu İngilizce sayfamızda bulabilirsiniz.

Devamı...

Tur: 5 Ermenistan Lider

handshakeOlimpiyatın üçüncü günü akşam saat 20.10'da tamamlanan beşinci turun ardından son buldu. Tura lider başlayan Ermenistan Takımı birinci masada olimpiyatın en güçlü takımı Rusya ile karşılaştı. Birinci masadan yarım puan kazanan Rusya, ikinci masada FM Hovhannes Gabuzyan - GM Vladimir Fedoseev arasında oynanan partiden puansız ayrılırken, üçüncü ve dördüncü masalardaki maçları kazanmayı bildi. Ancak 1,5-2,5'luk yenilgi 2323 Elo ortalamasıyla olimpiyata dördüncü sırada başlayan Ermenistan takımını liderlik koltuğundan kaldırmaya yetmedi. Rusya bu galibiyet ile 14,5 puana ulaşarak ikinci sıradaki yerini korudu. İkinci masada gerçekleşen Azerbaycan - İran karşılaşması beraberlikle sonuçlandı. Böylece Azerbaycan 13 puan ile dördüncü sıraya geriledi. Bu turda Türkiye Beyaz Takımı ile oynayan Gürcistan, yalnızca üçüncü masada yarım puan kaybederek 13,5 puan ile üçüncü sıraya yerleşmeyi başardı. İlk dört takımı 12 puan ile İran, Çek Cumhuriyeti ve Malezya takip ediyor.

Devamı...
Turkish Chess Federation © 2011